Nowy Windows 11. Warto?

 

Już jest! Niespodziewany Windows 11!
Na razie w wersji testowej (developerskiej), ale za to dostępnej dla wszystkich.

Tylko czy warto się przesiąść? Jakie są wymagania? Czy zmian jest dużo?
Poniżej odpowiadam na powyższe pytania. Opisuję swoje subiektywne wrażenia. Zapraszam do komentowania, dyskusji na Forum i do kontaktu. Jeśli chcesz mieć Windows 11 u siebie, z wpisu dowiesz się, jak go zainstalować. A gdy napotkasz problemy – możesz liczyć na naszą pomoc.

 

Windows 11 zrzut ekranu

 

Najpierw pierwsze wrażenia. Systemu używam na komputerze stacjonarnym i laptopie od tygodnia. Proces instalacji był banalny i nie trwał długo. Co więcej, wszystkie aplikacje, dokumenty i pliki pozostały nietknięte. I choć wersja testowa obarczona jest pewnym ryzykiem, posiada niewykryte błędy i może działać niestabilnie, to w moim przypadku nic takiego nie miało miejsca. System działa dobrze i szybko. Zmiany są ewolucyjne, ale widoczne i cieszące oko. Nie chcę zdradzać szczegółów, by nie psuć wam niespodzianki. Napiszę tylko, że system Windows na moim firmowym PC działa i wygląda lepiej, niż Windows 10. Microsoft w końcu posłuchał użytkowników i usunął z Menu Start kafelki, a samo menu uprościł i uporządkował. Pasek zadań został przebudowany, pojawiły się widżety i nowe lub odnowione aplikacje. Po tygodniu pracy bez żadnych problemów, mogę napisać, że polecam ten system, szczególnie – jeśli lubicie nowości techniczne i jesteście ciekawi zmian. A może wasze doświadczenia nie są tak dobre, jak moje? Dajcie koniecznie znać.

 

Oto nowe Menu Start w wersji ciemnej:

Windows 11 zrzut ekranu

 

Poniżej okno wyszukiwania w wersji jasnej:

Windows 11 zrzut ekranu

 

Wymagania nowego systemu są niemałe. Nie będę kopiował specyfikacji ze stron Microsoftu, każdy zainteresowany znajdzie je bez problemu. Od siebie napiszę tylko, że jeśli posiadasz w miarę nowoczesny sprzęt, to nie powinno być problemu. Jak to rozumieć? Komputery i laptopy wyprodukowane w 2018 r. i później powinny pozwolić na instalację Windows 11. Na komputerach starszych najprawdopodobniej nie będzie to możliwe. Np. wspierane są procesory Intela od generacji 8. Więc jeśli posiadasz starszy procesor, będziesz musiał pomyśleć o unowocześnieniu lub wymianie sprzętu. Wersja produkcyjna nowego systemu będzie dostępna najprawdopodobniej pod koniec roku, co zapewne będzie oznaczać większe zapotrzebowanie na sprzęt. Microsoft w ten sposób zmusi nas do wymiany sprawnego i wydajnego sprzętu na nowszy, albo będziemy mogli zapomnieć o nowym oprogramowaniu. Ale to nie jedyny powód, równie ważne jest bezpieczeństwo, a stary sprzęt najczęściej nie jest wspierany przez producentów, co oznacza brak aktualizacji bezpieczeństwa i większą podatność na ataki. Patrząc na to w ten sposób, warto pomyśleć o unowocześnieniu lub wymianie przestarzałego sprzętu. Przecież zyskujemy nie tylko wydajność, ale przede wszystkim zapewnimy sobie znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Nowe okno z konfigurowalnymi Widżetami:

Windows 11 zrzut ekranu

 

Jak zainstalować Windows 11?
Windows 11 w wersji testowej jest dostępny dla wszystkich, również dla Ciebie. Jest w polskiej wersji językowej, choć niektórych tłumaczeń jeszcze brakuje.
Oto skrócona instrukcja instalacji:
1. Otwórz Ustawienia,
2. Przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia,
3. Wybierz Niejawny program testów systemu Windows,
4. Kliknij Rozpocznij – Zarejestruj – Zarejestruj się – Prześlij, a następnie wybierz Kanał deweloperów i wciśnij przycisk Potwierdź.

 

Podsumowując, jeśli jesteś pasjonatem nowych technologii i nowinek technicznych, a Twój sprzęt nie jest przestarzały – możesz spokojnie zainstalować nowy Windows i na nim pracować. Powiew świeżości wpłynie na większy komfort pracy i zapewni nowe doznania wizualne. Jeśli jednak boisz się wersji testowych, albo ewentualnych problemów i preferujesz sprawdzone rozwiązania, to pozostań przy Windows 10. Nie musisz jeszcze podejmować decyzji o aktualizacji oprogramowania Windows, bo masz na to co najmniej kilka miesięcy. A może masz starszy komputer? Wówczas nie będzie problemu z decyzją, bo nowy system po prostu nie zadziała, chyba że zmienisz sprzęt…

 

Czy Ty też planujesz instalację Windows 11?
Jeśli tak, to czy chcesz to zrobić teraz, czy wolisz zaczekać na pełną wersję?
Koniecznie daj znać, chętnie porozmawiamy…

 

Zamów kontakt Zadzwoń Podyskutuj na Forum

Dodaj komentarz